BİNGÖL İL MEM ARGE

Bingöl İnovasyon Bilim Şenliği' Düzenlendi

Bingöl İnovasyon Bilim Şenliği' Düzenlendi

İl Milli Eğitim Müdürlüğümüz koordinesinde Bingöl Üniversitesi kampüs alanında İnovasyon Bilim Şenliği düzenlendi.

Bingöl Valiliği, İl Milli Eğitim Müdürlüğü, belediye ve diğer kurumların destekleriyle, üniversite kampüs alanında TÜBİTAK 4007 Bilim Şenlikleri Destekleme Programı çerçevesinde Bingöl İnovasyon Bilim Şenliği düzenlendi. Merkezde eğitim veren okullardaki öğretmen ve öğrenciler, hazırladıkları projeleri 40 adet stantta sergileyip, ziyaretçilere tanıttı.

Düzenlenen şenliğe Valimiz Sayın Kadir Ekinci'nin yanı sıra Bingöl Belediye Başkanı Erdal Arıkan, Üniversite Rektörü İbrahim Çapak, İl Milli Eğitim Müdürümüz Halil Yücel, İl Emniyet Müdürü Ali Canpolat, kurum amirleri, öğretmenler ve öğrenciler katıldı.

Recep Tayyip Erdoğan Kongre Merkezi'nde yapılan açılış töreninde açış ve selamlama konuşmasını yapan İl Milli Eğitim Müdürümüz Halil Yücel, "Bilindiği üzere bilim insanlarının halk ile bütünleşebilmesi toplumların gelişimi açısından oldukça önemlidir. Bu kapsamda Türkiye sathında TÜBİTAK destekli 4007 program kodlu bilim şenlikleri düzenlenmektedir.

Yerelde ise, Milli Eğitim Bakanlığının stratejik hedefleri doğrultusunda her kademede eğitim gören öğrencilerin ve Bingöl halkının yenilikçi ve bilimsel gelişmelere karşı farkındalık düzeyinin artırılması ve bilime olan motivasyonun artırılması amacıyla böyle bir proje hazırlanmıştır.

Projemizin ana teması inovasyondur. Özellikle 21. yy becerileri ve gelişmeleri dikkate alınarak bölgemizde yenilikçi çalışmalara farkındalığın artırılması için bu tema ana tema olarak belirlenmiştir. Bilim şenliğimiz içerisinde doğa, mühendislik teknolojileri, sosyal ve beşeri bilimlerin de yer aldığı 37 atölye ve bu atölyelerde 3 gün boyunca Bingöl Üniversitesi şenlik alanında yapılacak olan etkinlikleri kapsamaktadır. Ayrıca şenlik süresi boyunca periyodik bir şekilde; Geleceğin Meslekleri, Yapay Zekâ ve STEAM Entegrasyonu adlı seminer dizisi yer alacaktır.

Etkinlikler genel anlamda 3 ana kurgudan oluşmaktadır.

Birincisi; Yenilikçilik kurgusudur. STEAM, sanal gerçeklik, yapay zekâ, Web 2.0 araçları, üç boyutlu yazıcı, arduino, yazılım ve kodlama alanlarında hazırlanan etkinlikler (Bilim şenliğinin birçok etkinliği yenilikçi bir anlayışla oluşturulmuştur.)

İkincisi doğa bilimleri kurgusudur. Bilim Şenliklerinin icra edilmesinde önemli rol oynayan doğa bilimleri alanında deneysel ve gözlemsel etkinlikler icra edilecektir.

Üçüncüsü; Oyunlaştırma tabanlı etkinliklerinde yer aldığı sosyal bilimler alanında hazırlanan etkinliklerdir. Bunun dışında sanatsal etkinlikler de bilim şenliğinde yer almaktadır.

 

10-06-202210-06-202210-06-202210-06-202210-06-202210-06-202210-06-202210-06-202210-06-2022

Karşıyaka Mah. Hikmet Tekin Bulvarı No2/1 Merkez/ Bingöl - 04262191349

MEB © - Tüm Hakları Saklıdır. Gizlilik, Kullanım ve Telif Hakları bildiriminde belirtilen kurallar çerçevesinde hizmet sunulmaktadır.