BİNGÖL İL MEM ARGE

Erasmus + Okul Eğitimi İşbaşı Gözlem (Hollanda) Hareketliliği Gerçekleştirildi

Erasmus + Okul Eğitimi  İşbaşı Gözlem (Hollanda) Hareketliliği Gerçekleştirildi

BİNGÖL VE ALKMAAR ARASINDA "ERASMUS + ÖZEL EĞİTİM" ORTAKLIĞI

 

Bingöl İl Milli Eğitim Müdürlüğü'nün Erasmus+ Okul Eğitimi Akreditasyonu kapsamında Hollanda'nın Alkmaar ve Den Helder şehirlerinde işbaşı gözlem faaliyeti gerçekleştirildi.

 

Bingöl İl Milli Eğitim Müdürlüğü tarafından yürütülmekte olan Erasmus+ Okul Eğitimi Akreditasyonu projesi kapsamında öğretmen hareketlilikleri devam ediyor. Bu kapsamda Hollanda'nın Alkmaar ve Den Helder şehirlerinde bulunan okullarda "Özel Eğitimde Okullaşma Oranlarını Arttırmak" konulu işbaşı gözlem faaliyeti gerçekleştirildi.

Ekim ayının ilk haftası Hollanda'nın Alkmaar şehrinde yapılan faaliyete Özel Eğitim İş Uygulama Okulu, Rehberlik ve Araştırma Merkezi, Sultan Abdulhamit Han Ortaokulu, Mimar Sinan İlkokulu ve İl Milli Eğitim Müdürlüğü'nden olmak üzere toplam 16 öğretmen katıldı. İl Milli Eğitim Müdür Yardımcısı Yusuf Tokuş ile proje koordinatörleri Ramazan Gündoğdu ve Gülten Butakın da hareketlilik ekibinde yer aldı.  Bir hafta süren hareketlilik faaliyetinde ilk olarak Alkmaar İlköğretim ve Özel Eğitim Kurumu ziyaret edilerek bölgedeki özel eğitim süreci ve uygulamaları konusunda bilgi alındı.

Alkmaar'da bulunan Dijk en Waard College adlı özel eğitim okulunda Okul Müdürü Joost Westerik tarafından okulda verilen eğitim konusunda bilgilendirme yapıldı. Okulun öğrencilerinin uygulamalı eğitim aldıkları Houtloods İş Atölyesi ziyaret edilerek incelemelerde bulunuldu. Okulun staj koçu Carla Corbiere staj faaliyetleri konusunda bilgiler paylaştı ve Mignon van Dort Eğitim Kalite Sistemi hakkında kısa bir bilgilendirme yaptı.

Hareketlilik ekibimizdeki özel eğitim öğretmenleri VSO De Spinaker Den Helder adlı özel eğitim meslek okulunu ziyaret etti. Öğretmenlerimiz Okul Müdürü Monique Kamphuis ile bir araya geldiler ve okul hakkında bilgilendirildiler. Öğretmenlerimiz ayrıca bu okulda özel eğitim alanında yapılan iyi uygulamalar ile yöntem ve teknikler konusunda bilgiler edindiler.

Programın son günü ev sahibi kurum olan Dijk en Waard College adlı özel eğitim okulunda Özel Eğitim Öğretmeni Süleyman Hayat tarafından Hollanda Eğitim Sistemi ve Özel Eğitim Uygulamaları konusunda bilgiler verildi.

 

Bir hafta süren faaliyet programı ev sahibi kurum olan Dijk en Waard College Müdürü Joost Westerik tarafından katılımcılara Europass hareketlilik belgelerinin verilmesiyle sona erdi. Kapanış programında hareketlilik ekibinde bulunan İl Milli Eğitim Müdür Yardımcısı Yusuf Tokuş ev sahiplikleri için Okul Müdürü Joost Westerik'e ve işbaşı gözlem faaliyetini organize eden, Felemenkçe çeviri desteği sağlayan Dijk en Waard College Özel Eğitim Öğretmeni Süleyman Hayat'a teşekkür etti. Proje koordinatörleri ev sahibi okullarla başka Erasmus+ projelerinde de iş birliği yapmayı ve onları Türkiye'de de ağırlamayı istediklerini belirttiler.

Hollanda'da bulunulan hafta boyunca katılımcılar okullarda işbaşı gözlem faaliyetinin yanı sıra Amsterdam ve çevresinde kültürel geziler de gerçekleştirdiler. Katılımcı öğretmenler ülkenin eğitim sisteminin yanı sıra kültürel, doğal, tarihi ve sosyolojik yapısı hakkında da bilgi sahibi oldular.

Erasmus+ Okul Eğitimi Akreditasyonu kapsamında 2027 yılına kadar İl Milli Eğitim Müdürlüğünün koordinasyonunda her yıl hedef temalar çerçevesinde konsorsiyum üyesi okullardan öğretmenler ve öğrencilere yönelik hareketlilikler gerçekleştirilmeye devam edilecektir.

Bingöl İl Milli Eğitim Müdürlüğü olarak katılımcılarımızı en iyi şekilde ağırlayan, Avrupa'da özel eğitim alanında kullanılan yöntem ve teknikler konusunda öğretmenlerimizin mesleki beceri edinmesini sağlayan, Hollanda'da De Spinaker bünyesinde bulunan Dijk en Waard ve VSO De Spinaker Den Helder kurum müdürleri ve öğretmenlerine teşekkür ederiz.

 

Yerel haberleri görüntülemek için tıklayınız.


 "ERASMUS+ SPECIAL EDUCATION PARTNERSHIP BETWEEN BINGÖL AND ALKMAAR"

 

Within the scope of the Erasmus+ School Education Accreditation of Bingöl Provincial Directorate of National Education, job shadowing activities were carried out in the cities of Alkmaar and Den Helder in the Netherlands.

 

Within the framework of the Erasmus+ School Education Accreditation project conducted by the Bingöl Provincial Directorate of National Education, teacher mobilities continue. In this context, job shadowing activities on the topic of "Increasing School Enrollment Rates in Special Education" were conducted in schools located in the cities of Alkmaar and Den Helder, Netherlands.

 

In the first week of October, a total of 16 teachers participated in the activity held in Alkmaar, Netherlands, including teachers from the Special Education Vocational School, Guidance and Research Center, Sultan Abdulhamit Han Secondary School, Mimar Sinan Primary School, and the Provincial Directorate of National Education. Deputy Director of National Education Yusuf Tokuş, along with project coordinators Ramazan Gündoğdu and Gülten Butakın, also participated in the mobility team. During the one-week mobility activity, the first visit was made to the Alkmaar Primary Education and Special Education Institution to gather information about the special education process and practices in the region.

 

At the Dijk en Waard College, a special education school in Alkmaar, School Principal Joost Westerik provided information about the education provided at the school. The Houtloods Work Workshop, where the school's students receive practical education, was visited, and examinations were conducted. Carla Corbiere, the school's internship coach, shared information about internship activities, and Mignon van Dort provided a brief overview of the Education Quality System.

 

Special education teachers from our mobility team visited VSO De Spinaker Den Helder, a special education vocational school. Our teachers met with School Principal Monique Kamphuis and were informed about the school. Our teachers also gained information about good practices, methods, and techniques in the field of special education at this school.

 

On the last day of the program, Special Education Teacher Süleyman Hayat from Dijk en Waard College, the host institution, provided information about the Dutch Education System and Special Education Practices.

 

The one-week activity program ended with the presentation of Europass mobility certificates to the participants by Joost Westerik, the Director of Dijk en Waard College, the host institution. At the closing program, Deputy Director of National Education Yusuf Tokuş thanked School Principal Joost Westerik for their hospitality and Special Education Teacher Süleyman Hayat, who organized the job shadowing activity and provided Dutch translation support. The project coordinators expressed their willingness to cooperate with host schools in other Erasmus+ projects and to host them in Turkey as well.

 

During the week in the Netherlands, participants also conducted cultural trips in addition to job shadowing activities at schools. Participating teachers gained knowledge not only about the country's education system but also about its cultural, natural, historical, and sociological structure.

 

Within the scope of the Erasmus+ School Education Accreditation, mobility activities for teachers and students from consortium member schools will continue every year until 2027, coordinated by the Provincial Directorate of National Education.

 

We would like to extend our thanks to the school principals and teachers of Dijk en Waard and VSO De Spinaker Den Helder, which are part of De Spinaker in the Netherlands, for hosting our participants, ensuring that our teachers acquire professional skills in the methods and techniques used in special education in Europe, and for their hospitality.

 

13-10-202213-10-202213-10-202213-10-202213-10-202213-10-202213-10-202213-10-202213-10-202213-10-202213-10-202213-10-202213-10-202213-10-202213-10-202213-10-202213-10-202213-10-202213-10-202213-10-202213-10-202213-10-202213-10-202213-10-202213-10-202213-10-202213-10-202213-10-202213-10-2022

Karşıyaka Mah. Hikmet Tekin Bulvarı No 2/1 Merkez/ Bingöl - 04262191349

MEB © - Tüm Hakları Saklıdır. Gizlilik, Kullanım ve Telif Hakları bildiriminde belirtilen kurallar çerçevesinde hizmet sunulmaktadır.